Let’s travel together.
sexvibe

OFFICE 365

0 465

microsoft-office-365-logo

Merhaba , uzun bir aradan sonra artık yazmam gereken mevzular birikince en çok canım çekenden ufaktan bir başlangıç yapmak lazım dedim öyle bir akşam üstü mesai bitimi yakını … Mayıs başında ciddi anlamda ele alıp keşifine çıktığım Office 365 mevzusunu sokaktaki vatandaş ağzından teknik terimleri pek kullanmadan (örnek:cloud vs)dilim döndüğünce becerebildiğim kadar anlatmaya çalışacağım. Bu yazı office 365 nasıl kurulur filan gibi bir yazı değil.Onu baştan belirttikten sonra ”bulut” dünyasına giriş anlamı taşıyan office 365 nedir bir bakalım .

Elbette akıllı telefonlarımızla örneğin iphonedaki icloud özelliğiyle çoktan hepimiz bilsek te bilmesek te bulut dünyasına adım attık. Icloud nedir, bilgilerimizi fiziki olarak yanımızda bilgisayarımızda değil de apple ın datacenterında tutulması işidir. Biz sadece internet üzerinden bize ayrılan bölümden yedeklerimize veya bilgilerimize ulaşmış oluruz. Tabii ben şimdi office 365 ile bulut işinin kurumsal yani firmalarla ilgili kısmını konuşacağım .

Office 365 bulut tabanlı , yıllık abonelik esasına göre çalışan , microsoftun sunduğu hizmetleri 1 yıllık olarak kiralama işidir. İlk bakıldığında office programlarının bir versiyonu olarak algılanabilir (kaldı ki ben de öyle algılamıştım ilk başta) fakat öyle değil. Office 365 in anlamı 365 gün ofisten esinlenilerek koyulmuştur.İsim kısımını açıkladıktan sonra microsoft abimiz bize diyorki, siz bünyenize bu kadar yatırım yapmayın bu nimetleri kullanmak için bir sürü ıvır zıvır server fiber hat metro ethernet fılan kullanmayın , gelin bana bu kadar ödeyin kullanın kullanabildiğiniz kadar. Peki bu hizmetlerin içinde ne var ? Güzel bir soru beğendim . En düşükten yükseğe doğru çıkacağım .İlk olarak mail hizmeti var. Microsoft Exchange mail sistemini duymuşsunuzdur. Yatırımı internet hattı lisansları serverı kullanımı yönetimi itibariyle IT departmanlarının , bilgisayar firmalarının korkulu kabusu.
Diyorlar ki bize gel hazır herşey , facebook hesabını yönetir gibi exchange hizmetini kullan. Hem de hiç bir yatırım yapmadan. Mailler bulutta depolanıyor. Kullanıcı başına 50 gb mail kutusu + 50 gb mail arşivi eder size 100 gb. Bu da ortalama bir ofis kullanıcısının 30 yıllık mail boyutudur. Yani diyor ki 30 yıl boyunca mail silme hiçbirşey olmaz.Üstelik mail kayboldu derdi yok. Nasıl mı? Şöyle efendim, diyelim notebookunuzu çaldırdınız , pop3 mail sisteminde bütün mailler bilgisayarda depolanır. Bilgisayar gitti herşey gitti tabi eğer düzenli yedek almıyorsanız. Exchange kullandığımızda maillerin bi kopyası bulutta depolandığı için yeni bilgisayarınıza mail adresinizi kurduğunuzda eski bilgisayarınızdaki outlook nasılsa virgülüne kadar mailleriniz outlooka takır takır geliyor. Tek bu değil tabii ki . portal.office.com adresinden interneti olan her cihazdan web üzerinden isterseniz tatilde isterseniz yurtdışında her yerden maillerinize ulaşmak bu portal üzerinden mümkün. Bilgisayarınızın yanında olmasına gerek yok. Gidin isterseniz internet cafeden girin maillerinizi yönetin. Diyelim ki gittiniz internet cafeye acil maillerinizi cevapladınız o mailleri aynı zamanda bilgisayarınızı açtığınızda outlook un gönderilmiş öğeler kısmında göründüğünü göreceksiniz. Ya da başka bir şekilde, cep telefonunuzdan gönderdiniz yine outlookta görünecek gmnderilmiş öğeler klasöründe. Cep telefonunda okuduğunuz ya da web portaldan okuduğunuzda da yine her yerde o mail okunmuş olarak görünecek . Yani işin türkçesi, pek türkçe bir kelime değil ama bütün cihazlarınızda ve portalda mailler tek vücut ve senkron olarak çalışıyor olacak. Şu an kullanılan pop3 sisteminde böyle bir durum sözkonusu değil. Cep telefonundan atılan mailler cep telefonunda bilgisayardan atılan mailler de bilgisayarda kalıyor.
Diyelim ki geçtiniz exchange mail hizmetine. Eski maillerim ne olacak diyebilirsiniz. Onları da dilerseniz buluta upload edip güvence altına alabilirsiniz. Ama tabi çok yüksek boyutlarda mail dosyaınız varsa bu günler alabilir çünkü malum ülkemizde maksimum upload hızı 2mbit şeklinde verilmekte. Oluyor ama biraz geç o konuda sıkıntı yok .
Exchange mail hizmetinin aylık kullanıcı başına maliyeti 4 dolar civarlarında seyretmekte. Sunduğu konfor ve güvenlik göz önünde alındığında çok cüzi fiyatlar kalıyor.Exchange mail sisteminin daha anlatılabilecek bir sürü özelliği var ama tabi hepsini burada anlatabilmek imkansız. Silinmiş mailleri geri kurtarma , maili geri çağırma gibi ufak tefek 🙂 özellikleri de mevcut.

Şimdi gelelim ikinci pakete . İkinci paketin adı business essentials diye geçiyor. Yani türkçesi yukarıda anlattığım exchange sistemine ek olarak microsoft abi bize kullanıcı başına 1 Tb bulut depolama ve yine 1 tb şirket için genel bir bulut alanı dediğimiz sharepoint kullanımı ve kurumsal skype hizmeti veriyor. Bu 3 özellik gelince kullanıcı başına maliyet 1,5 dolar artıyor. Yani exchange 4,5 dolar ise aylık/kullanıcı başı bu ikinci pakette 6 dolar gibi bişey oluyor.Peki bu onedrive ne sharepoint ne ? kısaca onlara da değinelim.
Onedrive uygulamasını kurduktan sonra kullanıcı klasörünün içinde bir onedrive klasörü açılıyor. Bu onedrive klasörünün içine attığımız her dosya/klasör/resim vs . buluta yüklenmiş oluyor. Telefonunuzda, tabletinizde onedrive uygulamasını kurup hesap bilgilerini girdiğinizde bütün dosyalarınıza telefondan da tabletten de veyahut yine aynı şekilde portal.office.com adresinde hesap bilgileriniz girdikten sonra ulaşmanız mümkün. Eğer mobil kullanıım için de office lisansınız var ise ( o bir üst pakette) telefondan da excel word dosyalarında değişiklik yapıp mail atabilir , kayıt ettiğiniz dosya yine bütün platformlarda güncel haliyle sizi bekliyor olacaktır. Bir başka deyişle, ofiste sıkıldınız ya da müşteriden çıktınız bir kahve içmek için cafeye gittiniz, orada çalıştınız kaydettiniz dosyaları. Nerede çalıştığınız farketmiyor. Nerede çalışırsanız çalışın kaydettiğiniz anda her yerde güncel hali görüyorsunuz. Şimdi office 365 in anlamı daha iyi anlaşılıyor sanırım 🙂
Onedrive kişisel depolama alanı olarak kullanımınıza veriliyor. Bir de sharepoint var. Türkçesi paylaşım noktası adı üstünde. Örneklerle gidelim anlatım için. Diyelim ki muhasebe departmanında çalışansınız veya şef/müdür.
Sharepointe de bilgi işlemciniz bütün excel word dosyalarınız ne varsa yükledi. Erişim haklarınızı düzenledi. Kim çalışırsa çalışsın diğer herkes o çalışmanın güncel halini o klasörün içinde görüyor. a.xls dosyasıyla evde de çalışabilirsiniz. İşe gelemediniz. Tatildesiniz. Nerede çalışırsanız çalışın , diğer departman arkadaslarınız kendi bilgisayarlarında a.xls dosyasını sizin çalıştığınız şekilde görecek. şirket ağına bağ ortadan kalkıyor.
Daha bir çok kullanım özelliği, şirketlere göre özelleştiriliebilir uygulamaları var sharepointin. İzin olayları online ortama sharepoint üzerinden taşınıp oradan yönetilebiliyor. gibi. burada her bir uygulamanın her özelliğini anlatmak mümkün değil.

Son olarak Microsoft abi demiş ki , benim office programlarımı da vereyim en güncel sürümünü her zaman, lisans alma kirala diyor. Yani bu hizmetlerin üstüne bir de office lisansınızı tamamlamak isterseniz aylık/kullanıcı başı 12 dolar civarı bir ücret karşılığında her zaman en güncel ofis sürümünü kullanabilirsiniz.Genel hatlarıyla office 365 böyle bir şey. Kobiler için oldukça yararlı . Yatırımlar yapmadan hazır olarak kullanılan sistemler hem güvenli hem karlılık yaratıyor.
Kullanıcılar başlarda adapte olmakta zorlansa da zamanla sistem oturduğunda akışı güzel , cok fazla sorun cıkarmayan , en önemlisi de veri kaybı yaşamadan sistem akışı işliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

look at this website www.kirmiziyilan.com blowjob contest leads to cucumber insertions.