Let’s travel together.
sexvibe

LVIV’E KİMLİKLE GİRİŞ

0 739

Lviv’e kimlikle giriş gözünüzü korkutmasın, biraz ingilizce de biliyorsanız ve biraz havaalanında da beklemeyi dert etmiyorsanız sorun yok. Lviv’ e kimlikle giriş çok da zor değil.

Herkese merhaba , bir başka gezi yazımla burada olmaktan mutluluk duyuyorum. 28 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Ukrayna’nın Lviv şehrini ziyaret etme ve gezme fırsatım oldu. Yok hemen ooo sesleri yükselmesin artık bu yanlış algıyı kırmanın da zamanı gelmedi mi ?

Evet Lviv son yıllarda Türk insanının da sıklıkla ziyaret ettiği popüler yerlerden biri haline geldi . Gerek gece hayatı, gerek ucuzluğu (pek kalmamış) gerekse de kulaktan dolma ve abartılan hikayeler sayesinde ve yine en büyük etkenlerden biri kimlikle girilebildiği için insanlarımızın akınına uğramış durumda. Bunların hepsine değineceğim yazılarımda. Yani kısacası yine genel klişe gezi yazısı olmaktan ziyade ince ayrıntılar , nüanslar ile Lviv’e gideceklere yardımcı olmak merak edilenleri aydınlatmak amacındayım.

Herşeyi hazırladınız uçak biletleri otel-ev rezervasyonları işyerinden izinler filan derken hop bir bakmışsınız Lviv Havaalanına gelmişsiniz ilk defa. Ee bundan sonra ne oluyor. Burada güzel şeyler yazmak isterdim ama bu kısımda çok içinizi açacak şeyler yazamayacağım. Öncelikle kimlikle gidenler ve pasaportla gidenler olarak bu yazıyı da kendi içinde ikiye ayıralım.

1- KİMLİKLE GİDENLER İÇİN BİLGİLER: Ukrayna ile Türkiye arasında 14 Mart 2017 tarihinde imzalanan anlaşma gereği iki ülke vatandaşları ”yeni”kimlik kartlarıyla karşılıklı seyahat edebiliyorlar. Burada ilk önemli kısım kimlik kartınızın yeni çipli kimlik olması gerekmekte. Eski kimlik ile giderseniz ülkeye giriş yapamazsınız. Bir de yanınıza tükenmez kalem bulundurun şimdi açıklayacağım.Uçaktan indiniz pasaport kontrol gişelerine geldiğinizde direkt gişeye gitmeyin. Hemen merdivenden iner inmez camın önünde büyükçe bir masa ve üzerinde formlar göreceksiniz, hemen kaleminizi alın hızla formu doldurun. Form ingilizce biraz ingilizce bilmeniz yeterli.

Burada ne istiyorlar, ad soyad , nerede kalacağın,kalacağın yerin adresi , ne için geldin dönüşün ne zaman filan gibi bir takım sorular soruyorlar. Formunuzu doldurduktan sonra masayı arkanıza aldığınızda sol çaprazda dipte bir sorgu odası var. Gidip oranın önünde sıraya girmelisiniz. Bu form doldurma işlemini ne kadar hızlı yapıp sıraya ne kadar önce girerseniz pasaport kontrolünden o kadar önce çıkarsınız.

Formu doldurdunuz sıraya girdiniz, sizi teker teker odaya alıyorlar, çiftseniz ikinizi birden alıyorlar. Oturtuyorlar başlıyorlar sormaya. Dönüş bileti ve otel-ev rezervasyonunuzu gösteriyorsunuz. Çıktı olmasına gerek yok telefondan da e-biletinizi ve otel/airbnb rezervasyonunuzu gösterebilirsiniz. Ne iş yapıyorsun diye de bir soru geldi. Sonra paranı göstermeni istiyorlar, cebindeki parayı çıkarıp kameraya gösteriyorsun 🙂 Bu işlem bu kadar ama bitmedi, odadan tekrar çıkıyorsunuz bu sefer odadan çıkanlardan bir sıra oluşturuyorlar. Bu sıra da parmak izinizi almak için. Yine sıranız geldiğinde aynı odaya girip bu sefer arka masada dijital olarak bütün parmaklarınızın izlerini veriyorsunuz. O da tamamlandıktan sonra kapıda sırayı kontrol eden görevli polis sizi pasaport kontrol bankosuna yönlendiriyor ve bu şekilde kontrolden geçiyorsunuz .

Bu işlemleri oldukça ağır yapıyorlar, benim kanaatimce Türkleri’ de pek sevmiyorlar. İşlemler ağır ve uçağın yarısının kimlike giriş yapacağını düşünürsek bu sizin orda 2-4 saat arasında bir vakit harcamanız demektir ve oldukça da yorucu oluyor çünkü sürekli ayakta durmak saatlerce tam bir işkence.Ben merak ettim ve orada bir kaç kişiye Türkiye’ ye geldiğinizde de size böyle davranılıyor mu diye sordum hayır dediler hemen geçiyorlarmış, zoruma gitmedi değil hani. Hem gününüz mahvoluyor, enerjiniz azalıyor, geriliyorsunuz, o günü yok saymanız lazım kısacası. Biz akşam 9 da yorgunluktan uyuya kaldık evde 🙂 Geçelim pasaport işlemlerine..

2- PASAPORTLA GİDENLER İÇİN BİLGİLER : Heyy benim pasaportum var ben bu çileyi çekmem gösteririm pasaportumu geçer giderim diye düşünüyorsanız yanılgılar içindesiniz. Evet pasaport olması bir avantaj ama şöyle, açıklayacağım . Pasaportunuz var salına salına gittiniz pasaport kontrolüne yüzünüzde inceden bir şirin gözükme çabası 🙂 soğuk suratlı insan sana bakıyor ve o odayı gösteriyor oraya git diye .. Eyvahlar olsun ! 🙂 but mut dedik ama maalesef o sıraya gönderildim. Peki neden? Pasaportunuz da olsa eğer ”ilk defa Ukrayna topraklarına giriş yapıyorsanız” aynı sorgu işlemine maruz kalacaksınız demektir. Daha önce pasaportunuzda Ukrayna’ya giriş damgası varsa sorun yok . Bu bana 2,5 saate mal oldu. Ama artık bir Ukrayna damgam var pasaportumda. He bir daha gider miyim , sanmıyorum ama belli de olmaz zaman ne gösterir bilinmez. Pasaport olmasının avantajı o kimlikle gidenlerin doldurduğu formu doldurmuyorsunuz. Sadece onlarla aynı sıraya giriyorsunuz sorgulanıyorsunuz , parmak izleriniz alınıyor . Sonra tekrar bir zamanlar fakir ama gururlu bir genç vardı edasıyla pasaport kontrol bankosuna gelip oradan zafer kazanmışcasına geçiyorsunuz.

Genel olarak karşılaşacağınız durum bu , ülkeye kimlikle giriş yapacaksanız veya pasaportla ilk defa giriş yapacaksanız bu sıkıntıları yaşamaya hazırlıklı olunmalı , kendinizi psikolojik olarak buna hazırlarsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü ben pasaporta güvendim ve son anda sorguya alınınca bayağı bir enerjim düşmüştü.Bizi sevmiyorlar bu klişe bir laf olabilir belki ama öylee , bu tarihsel bir şey mi yoksa başka sosyolojik sebepler den dolayı mı ya da hepsi birden mi bilmem olanaksız. Ama dediğim gibi buna hazırlıklı gidin. Biz turistlere sevecen misafirperver davranıyoruz , aynı şeyi beklerseniz yine hayal kırıklığı 🙂

Ukrayna’ya giriş ile verebileceim bilgiler bu kadar, eğer değinmediğim gözümden kaçan , ya da merak ettiğiniz noktalar olursa yorum kısmında yazabilirsiniz. Hepsini cevaplayacağım. Ama tekrar ediyorum Lviv’e kimlikle giriş gözünüzde çok büyütülecek bir durum değil.

Lviv yazı dizim devam edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

look at this website www.kirmiziyilan.com blowjob contest leads to cucumber insertions.